Výskyt křečových žil s věkem stoupá
Křečové žíly trápí obě pohlaví, především ale ženy, a to dokonce dvakrát častěji než muže. Příčin vzniku je celá řada, hlavní z nich je však dědičnost. Výskyt také stoupá s věkem, a tak zatímco mezi dvacetiletými je najdeme zhruba v deseti procentech, mezi šedesátníky je zná již každý. Ne každý ale musí tuto predispozici k žilám zdědit, ale pokud ji zdědí, vzniku křečových žil se zabránit nedá. Co ale můžeme ovlivnit, je další průběh onemocnění.
Ty nepěkné hrbolky a uzlíky na nohou nejsou estetickým problémem, nad kterým lze mávnout rukou. Lékaři upozorňují, že neléčené a vyvinuté varixy představují vážný zdravotní problém. Postupně mohou vést až k poruše krevního oběhu dolních končetin a ke vzniku bércových vředů. Další nebezpečí představují zánětlivé komplikace – především trombóza hlubokých žil a následná embolie.
Jaká je prevence
- podporujte činnost dolních končetin pohybem – plavte, jezděte na kole, běhejte, dělejte turistiku, tancujte
- noste obuv s nižšími podpatky
- nebuďte příliš často ve velkém teple a omezte saunu či horké koupele
- sprchujte se studenou vodou – žíly mají rády studenou sprchu, protože se chladem zpevňují
- pijte dostatečné množství tekutin a dodržujte správnou životosprávu
Léčit křečové žíly lze tzv. kompresní léčbou – ta se snaží o podporu a zpevnění žilního systému kompresí (stlačením). Další variantou je používat přípravky – masti, krémy, gely, obklady, které působí proti otokům.
Na křečové žíly můžete vyzkoušet také Koňskou mast Forte od společnosti Herbamedicus. Tento produkt obsahuje vysoké procento extraktů Kaštanu koňského. Tyto výtažky jsou zdrojem tříslovin, které se podílejí na zvyšování elasticity cévních stěn a podporují proudění krve. Zároveň zlepšují žilní odtok a tím zabraňují vzniku bolestivých otoků. Podstatné jsou i protizánětlivé účinky.