Aktivní pohyb je ideálním způsobem relaxace
Pohyb a sport může s sebou přinést bohužel i úskalí. Pokud sportujeme „nárazově“, netrénované tělo snáší i menší zátěž mnohem hůř. Při sportu si musíme dávat pozor na úrazy velkých kloubů, podvrtnutí kotníku nebo kolena. Mohou nás bolet úpony kloubů zaviněné jejich přetížením. Velmi často také zapomínáme na nezbytné protažení se před fyzickou zátěží, což může vést k natažení svalu. Můžeme přijít také k tzv. „koňaru“ – což je krevní výron způsobený prudkým nárazem do svalu u kontaktní sportů.
Jak těmto „nehodám“ předcházet? Dobré je nepřepínat své síly a své možnosti. Je také důležité rozpoznat hranici, kdy je možné zvládnout bolest vlastními silami a kdy nadešel čas poohlídnout se po odborné pomoci.
Jako prevenci můžete použít bylinné produkty Koňskou mast či Koňskou mast – bylinné lihové mazání. Před fyzickou zátěží je vhodná hřejivá verze výše uvedených produktů a po sportu aplikujte chladivou verzi, která uleví „těžkým“ nohou a namoženému svalstvu.
Sportovci upřednostňují Koňskou mast – bylinné lihové mazání, neboť líh obsažený v produktu, se rychle odpařuje a tím se aktivní látky dostanou rychleji k pokožce. Navíc tato tekutá forma nezanechává pocit mastnoty.
Z HISTORIE SPORTU
„Sportování, jak ho vnímáme dnes, má své kořeny v nejstarší činnosti lidstva – válce. Součástí výcviku armád vždy byly pohybové aktivity, soutěže a hry, které měly válečníka fyzicky zocelit, naučit ho bojových dovednostem a rivalitě vůči soupeři. Mnoho dnešních sportů zachovalo znaky bojového umění – lukostřelba, jízda na koni, nejrůznější druhy zápasu nebo šerm. Historický prvními účastníky maratonu byl řecký voják, který běžel 42 km do Atén oznámit vítězství své armády nad Peršany u města Marathonu. Dalším zdrojem vývoje sportu jsou náboženské rituální obřady. Obětní rituály ve formě soutěžení pocházející z řeckého města Olympu se vyvinuly až k novodobých olympijským hrám. Mayská kultura pomoci obřadních míčových her předpovídala budoucnost.“